Kladkový luk je zbraň stará už viac ako 80 rokov pánom Allenom z USA, dodnes je značka ALLEN známa v lukostreleckom svete. Bol vyvinutý z klasického reflexného luku, pridali sa kladky a doplnkové káble ku tetive, aby bol lov lukom ľahší, kladky pomáhajú niesť menšiu silu v rukách strelca ako klasické reflexné luky. Dnes patrí k veľmi populárnym loveckým zbraniam, je to veľmi presná a efektívna lovecká zbraň do vzdialenosti približne 50 metrov, kladkový luk je aj modernou športovou disciplínou, ktorá si nachádza čoraz viac záujemcov u nás i v zahraničí rovnako medzi mužmi i ženami, dokonca sa uvažuje o zaradení medzi olympijské disciplíny. Kladkový luk je svojou konštrukciou oveľa menší ako reflexný luk, na koncoch ramien sú jedna alebo dve kladky, hovoríme o jednokladkových lukoch (na druhej strane má kolečko), alebo dvojkladkových lukoch, princíp uvoľnenia pôvodnej napínacej sily na konci náťahu funguje podobne, strelec cíti na konci náťahu už len zlomkové pnutie (10-30% podľa typu a kvality luku). Konštrukčne a presnosťou je to zbraň medzi lukom a kladkovou kušou, teda je to úplne iná streľba ako zo zbraní alebo reflexných lukov či kuší a máte pri tom iné pocity, vyššia je aj presnosť a rýchlosť naučenia sa streľby kladkovým lukom.

  

Kladkový luk - luk na lov aj na šport pre mužov aj pre ženy. Vonku aj vnútri v hale Vás naučíme strieľať  z kladkového luku kedykoľvek počas roka, kladkový luk je lovecký luk a naučíme začínajúcich poľovníkov - lovcov z luku techniku streľby z kladkového luku, aby Váš lov mohol byť úspešný a etický. Pre budúcich poľovníkov máme na Čiernej Vode pri Bratislave stabilný parkúr, kde si môžu zastrieľať na figuríny zvierat v životnej veľkosti a zlepšiť tak svoje vyhliadky na úspešný lov v teréne.

kladkovy luk 4  kladkový luk v hale

Luk Vám vieme nastaviť, aby bol vhodný na Vás a môžete si u nás na vonkajšej i vnútornej strelnici vyskúšať streľbu pod vedením skúseného inštruktora, ktorý Vás naučí základom streľby z kladkového luku. (Tel: 0910 90 90 88)

Pomôžeme vám vybrať ten správny kladkový luk

Ak Vás streľba z kladkového luku oslovila, môžete si kúpiť aj vlastný, vo Viničnom pri Pezinku máme 1.profesionálny kamenný lukostrelecký obchod od roku 2008, kde Vám kladkový luk pomôžeme vybrať ten správny pre Vás, nastaviť ho individuálne na Vás a zladiť so všetkým potrebným príslušenstvom. Nastavenie a zladenie kladkového luku nie je také ľahké pre tých ktorí s ním začínajú, je treba poznať konštrukciu kladkových lukov a princípy ich zladenia s príslušenstvom a fyzionómiou strelca. Môžete si pozrieť našu ponuku na www.LUK.sk v sekcii kladkové luky. (tel: 0911 45 45 52).

Okrem lovu sa s kladkovým lukom strieľajú rôzne formáty súťaží, ako sú terčová streľba na rovine do 90 metrov, terénna lukostreľba do 72 metrov, 3D lukostreľba do 50 metrov, ktorá je simuláciou poľovačky a halová lukostreľba na 18m.

 lukostrelba ELAN kladkovy luk

Kladky zabezpečujú, že úvodná sila, ktorá je potrebná na natiahnutie luku sa asi v troch štvrtinách náťahu zredukuje na asi len desatinu až štvrtinu podľa výkonu a prevedenia luku a tak strelec na konci náťahu pociťuje len zlomkový ťah tetivy pri plnom náťahu a dopnutí než ako je to pri bežných lukoch. Doslova pri plnom náťahu je kladkový luk silný len ako detský luk. To mu dáva popri iných technologických doplnkoch možnosti mieriť a strieľať presnejšie a naučiť sa z neho strieľať oveľa rýchlejšie oproti reflexnému luku, kde sa technika streľby zvláda oveľa dlhšie. Ďalšou veľmi veľkou pomôckou pre strelca pri kladkovom luku je používanie ručného alebo zápästného spúšťača tetivy, funguje podobne ako spúšť na kuši, ktorým sa po aktivovaní odistí tetiva a tak nastane výstrel, čo sa pri reflexnom luku dlho učí strelec vypúšťať tetivu z prstov a je to oveľa ťažšie. Už po niekoľkých týždňoch tréningu môže strelec strieľať vzdialenosti aj 50 metrov s rozptylom asi 20-30 cm. No presnosť je relatívny pojem, pretože najlepší strelci dnes z kladkového luku strieľajú takmer všetky šípy napr na 18 metrov do rozptylu veľkosti nechtu prsta, alebo na 50 metrov do kruhu o veľkosti 6 cm a to už nie je vôbec také ľahké, platí, že na dosiahnutie tejto úrovne treba veľa času, odhodlania a správneho tréningu.

 kladkac  kladkový luk halová súťaž

Každý luk má svoju výbavu do ktorej patrí držiak šípu (základka), ktorých je niekoľko typov podľa účelu využitia, ďalej zameriavač, ktorý sa skladá z predného zameriavaču, teda systému jednej alebo viacerých mušiek (lovecké zameriavače) alebo jednomuškového systému (terčové zameriavače), zadného priehľadu v tetive (tzv. peep), pomocou tohto systému sa dá z luku mieriť a strieľať veľmi presne, podobne presne ako z pušky. Na kladkovom luku bývajú aj stabilizátory, ktoré pomáhajú zmierňovať vibrácie pri mierení a výstreloch a robia streľbu komfortnejšou aj presnejšou. Dnes už nevyhnutnou súčasťou streľby z kladkového luku je spúšťač tetivy, buď ručný alebo zápästný podľa preferencie strelca. Tetivu už teda strelec nedrží v prstoch ako kedysi pri prvých kladkových lukoch a všetkých ostatných typoch lukov, ale ju odisťuje pomocou mechanickej spúšťe podobne ako pri puške alebo kuši. Kladkové luky majú rôznu sily, podľa toho kto ich používa a na aký účel sa používajú, sila je udávaná v librách (0,455kg) a bežné terčové luky mužov na súťažiach majú približne 50-60 libier, u žien je to medzi 35-48 libier. Ako pri každom luku, aj tu platí, že luk musí byť dokonale zladený so šípmi, výbavou a technikou strelca, čo je vyžaduje technické znalosti a skúsenosti s kladkovými lukmi.

Tu vidíte našu krásnu lukostrelnicu v Bernolákove, obrázok je z jarnej súťaže v 3D lukostreľbe, z tréningu.

Druhy kladkových lukov

Rozlišujeme lovecké kladkové luky určené na lov a športovú streľbu do 60 metrov, ktoré sú kratšie, cca do 35 palcov dĺžky (takmer na všetkých obrázkoch okrem týchto dvoch obrázkov nad týmto textom) ako terčové kladkové luky  - modrý a červený luk (obr. vyššie), sú od 36-42 palcov dlhé), ktoré sa používajú na super presnú streľbu na rôzne vzdialenosti a majú ďalšie doplnky ako je približovací zameriavač (scope), podobný ako ďalekohľad a dlhé stabilizátory na čo najpresnejšiu streľbu na krátke aj dlhé vzdialenosti.
Kladkový luk je športová potreba určená pre juniorov, dospelých, rovnako mužov aj ženy v každom veku, niektorí používajú silné luky, dajú sa však nastaviť aj na slabšie sily podľa potreby každého strelca, rovnako aj dĺžka náťahu strelca, ktorá je individuálna.

Obrázky dole sú z 3D lukostreleckých súťaží usporiadaných naším klubom ELÁN na strelnici v Bernolákove, na ktorých sú strelci z kladkových lukov.

kladkovy luk lovecky 2