Máme pre Vás pripravené moderné kladkové i reflexné kuše, skutočne presné mechanické zbrane, ktoré si môžete vyskúšať v našej vnútornej i vonkajšej strelnici, prípadne i služby inštruktora. Kuša sa prvý krát objavila v Číne asi 500 rokov pred naším letopočtom a je to vlastne zmechanizovaný luk, tým že je nasadený na drevenú pažbu. Tým sa zjednodušuje presnosť streľby. Oproti luku sa dá z kuše strieľať i poležiačky. Najviac sa využívala kuša ako lovecká zbraň, ale i na vojenské účely. Strieľať sa dá z kuše historickej i modernej na klasický alebo tradičný slamený terč i na 3D figuríny zvieratiek.Kuša je veľmi presná a pomerne tichá mechanická strelná zbraň. Kuše majú rôznu náťahovú silu a od nej sa zčasti odvíja aj rýchlosť šípu, ktorá sa dnes udáva v stopách za sekundu (FPS). Šíp do kuše sa kedysi vyrábal z dreva, postupne sa zavádzal kov (dural – hliníková zliatina), dnes sa používajú najmä karbónové šípy. Najvýkonnejšie kladkové a reflexné kuše dostrelia do vzdialenosti cca 600 m. Efektívna terčová streľba z kuší je na 80-90 metrov, loví sa na vzdialenosť do 50 metrov.

Fotografie z vonkajšej lukostrelnice v Bernolákove, streľba z reflexnej kuše Excalibur a kladkovej superkuše na 50 metrov. (apríl 2018)

Tu sú fotografie z našej vnútornej (hore) a vonkajšej (dole) strelnice na kuše, kladková kuša (naľavo) a reflexná kuša (napravo)

strelba z kuse strelba.sk kusa vnutorna strelnica 1

kusa

Pre fanúšikov streľby z kuší máme možnosť prísť si zastrieľať z kuše k nám do vnútornej strelnice na kuše do obce Viničné a tiež do vonkajšieho lukostreleckého areálu v Bernolákove na rôzne vzdialenosti a rôzne terče. Spoločnosť HAVE FUN s.r.o. Vám ponúka streľbu z nasledovných kuší :
–        reflexné kuše značky Excalibur
–        kladkové kuše (lovecké kuše s optikou)
–        kladková sniperská kuša RAVIN R10
–       stredoveký typ drevenej kuše s drevenými šípmi

–       pištoľová kuša (túto kušu skôr odporúčame si u nás zakúpiť v lukostreleckom obchode LUK.sk, jej cena je od 25-99 Eur.)

Hlavný rozdiel medzi reflexnou a kladkovou kušou je v  mechanizme akým sa vytvára energia a tiež v šírke lučišťa. Kladková kuša má oproti reflexnej kuši lučište menšie, hlavne kvôli kladkovému prevodu. Kladkový prevod uľahčuje napínanie kuše. Obidva spomínané druhy kuší je možné používať na športovú streľbu a lov.

Kategórie kuší:

1. Reflexná kuša má lučište podobné ako krátky luk a funguje na rovnakom princípe. Šípy sú zväčša vedené po koľajnici, ktoré má drážku v tele kuše. Strelec sa opiera o pažbu ako pri puške. Na kušu je možné namontovať optiku. Výstrel je podobný výstrelu z inej palnej zbrane, kuša tiež pri výstrele „kopne“. Sila kuše je oveľa väčšia ako sila lukov, je to najmä kvôli krátkemu lučišťu. S lukmi je však porovnateľný dostrel, keďže hmotnosť šípu do kuše je vyššia ako hmotnosť šípu do luku. Najsilnejšie reflexné kuše majú napínaciu silu až 290 libier a dostrel až 600 m.

2. Kladková kuša sú modernejšia a prenos energie do šípu je efektívnejší, je to nielen ohýbaním ramien kuše ale aj pomocou kladkového prevodu. Preto sú špičkové kladkové kuše dnes už bývajú rýchlejšie ako reflexné, zväčša je aj šírka lučištia menšia ako pri reflexných kušiach. Najsilnejšie kladkové kuše majú napínaciu silu okolo 200-260 libier a dostrel až 600 m. Na tomto obrázku je len ilustračná hobby kuša, také nepoužívame, máme len profesionálne kuše..

3. Pištoľová kuša je vhodná na rekreačnú streľbu do vzdialenosti asi 15 metrov. Je to určené skôr na chvíľkovú zábavu, nie na lov a seriózny šport .

kuse3

KUŠE na zapožičanie

Tieto kuše si môžete zapožičať vo vnútornej strelnici a v lukostreleckom areáli v Bernolákove (od 13-18 rokov v sprievode rodiča, do 13 rokov neumožňujeme juniorom streľbu z kuší, z lukov áno).

Uvedená základná výbava strelnice platí pre všetky nasledujúce prenájmy kuší.

Reflexná kuša 1. EXCALIBUR APEX 90 lbs (40,5 kg) (tiež na obrázku vľavo pod týmto textom), kuša ktorá sa dá dobre natiahnuť aj rukami, streľba na 25 metrov, presná kuša a vhodná na dlhšie strieľanie, jednoduchá obsluha. Súčasťou je klasický zameriavací diopter. Cena 20 Eur/ 1,5 hod. Bez nutnosti inštruktora, úvodné zaškolenie súčasťou. Odporúčané pre ženy a rodiny, ktoré chcú prísť aj s juniormi. možná streľba vonku aj vnútri (20 m)

Reflexná kuša 2. EXCALIBUR VIXEN 150 lbs camo s optikou (prvý obrázok na tejto stránke) v cene 20 Eur/ 1,5 hod. a jej podobná ale výkonnejšia.

Kladková kuša 3. SKORPION XBC 185 lbs (320 fps) s optikou. (na obrázku vpravo pod týmto textom). Dostrel do 60m na terč. Výkonná lovecká aj športová kuša so slušnou presnosťou do 45 metrov. Cena: 25 Eur/ 1,5 hod. možná streľba vonku aj vnútri (20 m)

Reflexná kuša 4. EXCALIBUR EXOCET 200 lbs 330 fps (90 kg, 108 m/s) s optikou 4-12 x zoom, dvojnožkou na presnú streľbu v ľahu. Dostrel do 80m na terč. Výkonná lovecká aj športová kuša so slušnou presnosťou do 60 metrov. Cena: 30 Eur/ 1,5 hod. možná streľba vonku aj vnútri (20 m)

Kladková malá taktická výkonná kuša 5. SKORPION XBC LITE  340 fps, 185 lbs, výkonná a efektívna lovecká kuša na športovú streľbu do 80 metrov. Streľba možná aj bez inštruktora, úvodné zaškolenie je komplexnejšie. Súčasťou je optika 3×32 zoom. Cena 25 eur/ 1,5 hod. možná streľba vonku aj vnútri (20 m)

Historická replika 6. renesančnej kuše 60 lbs – Dobová kuša zo stredoveku s koliečkovým zámkom na streľbu do 15 m. 22 Eur na 1,5 hod.

Kladková superkuša 7. Kladková superkuša RAVIN R10 s kľukovým napínačom, rýchlosť 400 fps – jedna z najrýchlejších a najpresnejších kuší na svete, sústrel 1 cm na 20 metrov a 4 cm na 50 m. Streľba možná až na 70 m vonku, strieľa sa v ľahu s dvojnožkou/bipodom. súčasťou je podsvietená optika, teleskopická pažba, naťahovanie pomocou kľuky. Veľmi presná kuša aj pri dlhých vzdialenostiach, 5 šípov k dispozícii. Streľba pod dohľadom inštruktora strelnice počas zaškolenia cca 20 min. správca/ inštruktor je prítomný na strelnici počas celej doby strieľania s touto kušou, streľba samostatne po zbytok času streľby. Cena 79 Eur / 2 hod čistého času po zaškolení inštruktorom/ možná streľba vonku aj vnútri (20 m)

8. Pištoľová kuša 80 fps – jednoručná alebo obojručná kuša na krátke vzdialenosti do 10-15 m na nácvik pištoľovej streľby. 15 / 1,5 hod. /strelnica, kuša, šípy, terč,  úvodné stručné 5 min. zaškolenie/ do 15 m vonku aj v hale. Možnosť strieľať samostatne po celý čas. Vhodné od približne 13+ rokov, podľa sily zvládnutia napnutia kuše pomocou páky.

Kuša a teambuilding, športová firemná akcia a eventy

Streľbu z profesionálnej kuše Vám zabezpečíme kdekoľvek na Slovensku, na jej priebeh dohliada skúsený inštruktor, firemná akcia je tak bezpečná. Zabezpečujeme streľbu zo všetkých typov kuší, ktoré máme v ponuke vyššie a môžete tak zažiť profesionálnu a veľmi presnú streľbu aj na Vašom evente. Neodporúčame pre veľmi veľké akcie, kvôli bezpečnosti prebieha táto aktivita pomalšie, približne 6 ľudí za 30 minút je maximálna kapacita na jednu kušu a inštruktora.

strelba z kuse vnutri
 

Kuše a príslušenstvo

Kuša má svoje príslušenstvo, výbavu strelca. K najznámejším doplnkom patria optické zameriavače, tzv. síce nesprávne nazývané, ale pod týmto pojmom zase dobre známe“puškohľady“, držiaky na šípy, pomocné naťahovače, popruhy a ochranné tašky, lovecké hroty a iné. Nevyhnutnou súčasťou na nácvik streľby z kuše sú vhodné terčové materiály (terčovnice), ktoré zachytia šípy, letiace veľkou rýchlosťou a sú dostatočne odolné.

Právne podmienky používania a predaj kuše

Kuša je strelná zbraň kategórie D, na ktorú nepotrebujete zbrojný preukaz, jej predaj je však možný len osobe staršej ako 18 rokov (na občiansky preukaz). Predajca  kuší musí mať povolenie na nákup a predaj zbraní. Kuše je možné na Slovensku legálne zakúpiť v obchodoch a cez internet (www.kusa.sk). S kušou sa môže strieľať len na strelniciach. Nie je zatiaľ povolený lov kušou. Kušu nie je možné viditeľne prenášať a ukazovať na verejnosti. Predajca kuší by mal každému záujemcovi dať príslušné poradenstvo k používaniu, bezpečnosti, vhodnosti šípov a doplnkov, spôsoby manipulácie a pod. V kušostreleckom obchode www.KUSA.sk toto poradenstvo dostanete bezplatne pri kúpe, trvá približne 1-1,5 hod.

Obchod s Kušami a príslušenstvom

V prípade záujmu o kúpu vlastnej kuše si môžete pozrieť ponuku kuší a príslušenstva  v kamennom obchode s lukmi a kušami vo Viničnom. Odborný personál Vám poradí s výberom správnej kuše a príslušenstva a dáme Vám možnosť si kušu aj vyskúšať. Viac info nájdete na stránke www.kusa.sk   (tel: 0911 45 45 52)

Na obrázku dole je super výkonná kuša PSE Tac 15i / Ravin R10 na našej strelnici v Bernolákove a vnútornej strelnici vo Viničnom. Dá sa strieľať z nej presne na 100 metrov v Bernolákove, objednať si môžete služby inštruktora, celý balík je v hodnote 79 Eur na 2 hod pre 1 osobu (2 osoby 89 Eur).