Kontakt Cenník
Profil
logo
Lukostreľba 3D lukostreľba Střelba z kuše

Streľba z kuše

Kusa Kuša sa prvý krát objavila v Číne asi 500 rokov pred naším letopočtom a je to vlastne zmechanizovaný luk, tým že je nasadený na drevenú pažbu. Tým sa zjednodušuje presnosť streľby. Oproti luku sa dá z kuše strieľať i poležiačky. Najviac sa využívala kuša ako lovecká zbraň, ale i na vojenské účely. Strieľať sa dá z kuše historickej i modernej na klasický alebo tradičný slamený terč i na 3D figuríny zvieratiek.Kuša je veľmi presná a pomerne tichá mechanická strelná zbraň. Kuše majú rôznu náťahovú silu a od nej sa zčasti odvíja aj rýchlosť šípu, ktorá sa udáva v stopách za sekundu (FPS). Šíp do kuše sa kedysi vyrábal z dreva, postupne sa zavádzal kov (dural - hliníková zliatina), dnes sa používajú najmä karbónové šípy. Najvýkonnejšie kladkové a reflexné kuše dostrelia do vzdialenosti cca 600m. Efektívna terčová streľba z kuší je na 80-90 metrov, loví sa na vzdialenosť do 50 metrov.

Pre fanúšikov streľby z kuší máme možnosť prísť si zastrieľať z kuše k nám do lukostreleckého areálu v Bernolákove na rôzne vzdialenosti a rôzne terče. Spoločnosť HAVE FUN s.r.o. Vám ponúka streľbu z nasledovných kuší :
-        reflexná kuša

-        kladková kuša
-        kladková sniperská kuša TAC 15
-        pištoľová kuša

Hlavný rozdiel medzi
reflexnou a kladkovou kušou je v  mechanizme akým sa vytvára energia a tiež v šírke lučišťa. Kladková kuša má oproti reflexnej kuši
lučište menšie, hlavne kvôli kladkovému prevodu. Kladkový prevod uľahčuje napínanie kuše. Obidva spomínané druhy kuší je možné používať na športovú streľbu a lov.

Kategórie kuší:

reflexná kuša Reflexná kuša má lučište podobné ako krátky luk a funguje na rovnakom princípe. Šípy sú zväčša vedené po koľajnici, ktoré má drážku v tele kuše. Strelec sa opiera o pažbu ako pri puške. Na kušu je možné namontovať optiku. Výstrel je podobný výstrelu z inej palnej zbrane, kuša tiež pri výstrele "kopne". Sila kuše je oveľa väčšia ako sila lukov, je to najmä kvôli krátkemu lučišťu. S lukmi je však porovnateľný dostrel, keďže hmotnosť šípu do kuše je vyššia ako hmotnosť šípu do luku. Najsilnejšie reflexné kuše majú napínaciu silu až 290 libier a dostrel až 600 m.

kladková kušaKladková kuša sú modernejšia a prenos energie do šípu je efektívnejší, je to nielen ohýbaním ramien kuše ale aj pomocou kladkového prevodu. Preto sú špičkové kladkové kuše dnes už bývajú rýchlejšie ako reflexné, zväčša je aj šírka lučištia menšia ako pri reflexných kušiach. Najsilnejšie kladkové kuše majú napínaciu silu okolo 200 libier a dostrel až 600 m.

pišto?ová kušaPištoľová kuša je vhodná na rekreačnú streľbu do vzdialenosti asi15 metrov. Je to určené skôr na chvíľkovú zábavu, nie na lov a seriózny šport .

 

 

 

Tieto kuše si môžete zapožičať v lukostreleckom areáli v Bernolákove (od 13-18 rokov v sprievode rodiča, do 13 rokov neumožňujeme juniorom streľbu z kuší, lukov áno ):

SKORPION (obr. 1  vľavo )alebo HORTON TACOMA (obr. vpravo) kladkové kuše 150 lbs (68 kg) , 5 šípov, pomocný napínač tetivy, terč, terčovnica, úvodné stručné zaškolenie, strelec neskôr strieľa sám bez nutnosti inštruktora, súčasťou je podložka na streľbu v ľahu. Súčasťou je jednoduchý  zameriavací diopter pri oboch . Streľba do 60 metrov.  Cena 25 Eur / 1,5 hod/.

Uvedená základná výbava strelnice platí pre všetky nasledujúce prenájmy kuší.

 

kladková kuša

kusa tacoma

 

Reflexná kuša EXCALIBUR APEX 90 lbs (40,5 kg), kuša ktorá sa dá dobre natiahnuť aj rukami, streľba na 25 metrov, presná kuša a vhodná na dlhšie strieľanie, jednoduchá obsluha. Súčasťou je klasický zameriavací diopter. Cena 19 Eur/ 1,5 hod. Bez nutnosti inštruktora, úvodné zaškolenie súčasťou. Odporúčané pre rodiny, ktoré chcú prísť aj s juniormi.

APEX excalibur

Reflexná kuša EXCALIBUR EXOCET 200 lbs 330 fps (90 kg, 108 m/s) s optikou 4-12 x zoom, dvojnožkou na presnú streľbu v ľahu. Dostrel do 80m na terč. Výkonná lovecká aj športová kuša so slušnou presnosťou do 60 metrov. Cena: 34 Eur/ 1,5 hod.

excalibur kuša

Kladková výkonná kuša BOWTECH STRYKER 350 fps, 130 lbs, výkonná a efektívna lovecká kuša na športovú streľbu do 80 metrov. Streľba možná aj bez inštruktora, úvodné zaškolenie je komplexnejšie. Súčasťou je optika 3x32 zoom. Cena 39 eur/ 1,5 hod.

bowtech 380 fps strykerzone

Kladková superkuša PSE TAC 15i, 400 fps - jedna z najrýchlejších kuší na svete. Streľba až na 100 m, strieľa sa v ľahu s dvojnožkou. súčasťou je podsvietená optika 2-7 zoom, teleskopická pažba, naťahovanie pomocou kľuky. Veľmi presná kuša aj pri dlhých vzdialenostiach, 4 šípy k dispozícii. Streľba len pod dohľadom inštruktora po celý čas streľby. Cena 69 Eur / 2 hod čistého času po zaškolení inštruktorom /

tac15

 

Fotografie zo strelnice

superbaliceksuperbalicek

 

Kuše a príslušenstvo
Kuša má svoje príslušenstvo, výbavu strelca. K najznámenším doplnkom patria optické zameriavače, "puškohľady" ,držiaky na šípy, pomocné naťahovače ramien, popruhy a ochranné tašky, lovecké hroty a iné. Nevyhnutnou súčasťou na nácvik streľby z kuše sú vhodné terčové materiály (terčovnice), ktoré zachytia šípy, letiace veľkou rýchlosťou a sú dostatočne odolné.

Právne podmienky používania a predaj kuše
Kuša je strelná zbraň kategórie D, na ktorú nepotrebujete zbrojný preukaz, jej predaj je však možný len osobe staršej ako 18 rokov (na občiansky preukaz). Predajca  kuší musí mať povolenie na nákup a predaj zbraní. Kuše je možné na Slovensku legálne zakúpiť v obchodoch a cez internet. S kušou sa môže strieľať len na strelniciach. Nie je zatiaľ povolený lov kušou. Kušu nie je možné viditeľne prenášať a ukazovať na verejnosti. Predajca kuší by mal každému záujemcovi dať príslušné poradenstvo k používaniu, bezpečnosti, vhodnosti šípov a doplnkov, spôsoby manipulácie a pod. V ušostreleckom obchode www.KUSA.sk toto poradenstvo dostanete bezplatne pri kúpe, trvá približne 1-1,5 hod.

Obchod s Kušami a príslušenstvom
V prípade záujmu o kúpu vlastnej kuše si môžete pozrieť ponuku kuší a príslušenstva  v kamennom obchode s lukmi a kušami vo Viničnom. Odborný personál Vám poradí s výberom správnej kuše a príslušenstva a dáme Vám možnosť si kušu aj vyskúšať. Viac info nájdete na tejto stránke www.kusa.sk .

Fotogaléria

Odkazy

Lukostrelecký klub Elán
3D lukostreľba video
Hľadáme inštruktorov
Lukostrelecký klub Elán
HAVE FUN s.r.o.
Lukostrelecký obchod
TOP Paintball Bernolákovo
Black River Golf Resort

Aktuality

Najbližší 3D pretek v Bernolákove je 16. októbra

Vážení lukostrelci,

Lukostrelnica v Bernolákove funguje počas celého leta, môžete si prísť zastrieľať

Najbližší 3D pretek v Bernolákove bude 16. októbra v nedeľu. Budeme posielať aj pozvánky, no už teraz môžete s týmto termínom počítať.

Tešíme sa na Vás.

Klub ELÁN

2 preteky JÚN/JÚL 2016 - Terčový pretek v lukostreľbe 25.júna a 3D pretek 3. júla v Bernolákove

Priatelia lukostrelci,

V mesiacoch jún a júl organizujeme tieto lukostrelecké preteky:

25. júna sa koná pretek v terčovej streľbe v Bernolákove.

3. júla sa koná pretek v 3D lukostreľbe v Bernolákove.

Pozvánky a informácie o oboch súťažiach nájdete tu.

Pozývame všetkých, ktorí majú luk, aj rekreačných strelcov aj súťažnýćh SLZ a SLA. Prihlasovanie je cez formulár, ktorý príde do emailu, alebo ak nie ste v našej databáze, prihláste sa emailom na luk@luk.sk

Tešíme sa na Vás,

Lukostrelecký klub ELÁN

Lukostrelecká sezóna 2016 v Bernolákove začala

Priatelia a priaznivci lukostreľby,

Lukostrelecký areál, kde pôsobí lukostrelecký klub ELÁN je v plnej prevádzke, tréningy sú pondelok, streda, piatok (od 14,30 - 20 hod) a nedeľa (od 14 - 18 hod). V prípade záujmu o lukostreľbu, služby inštruktora, využitie strelnice na luky a kuše, volajte 0910 90 90 88. Organizujeme aj temabuildingy a fitemné akcie (www.havefun.sk). Tešíme sa na Vašu návštevu.

HAVE FUN